V čem spočívá moudrost osla?...

01.02.2020

Osel je opravdu pozoruhodné zvíře... Panuje o nich spousta předsudků, někdo ho z nevědomosti považuje za podřadné zvíře, jsou i tací, kteří ho bezmezně milují a oceňují. V čem je teda osel tak mimořádný, kvůli čemu majitelka farmy opustila  kariéru v korporátu a začala se věnovat rozvoji "moudrosti osla"...?

Osel domácí, původem z Afriky, patří do čeledi koňovitých, nejbližší příbuzní jsou koně a zebry. Ale svojí povahou a fyziologii se od obou druhů velmi liší. Osel je zvíře plné protikladů. Je klidný a vyrovnaný za běžných okolností a zároveň odvážný a sebevědomý v případě nouze,  je přemýšlivý, nezávislý na názoru ostatních, nepodléhá stádovému chování a slepé poslušnosti a zároveň velmi společenské, mazlivé a přítulné zvíře. Není líné, ale šetří energii, není tvrdohlavé, ale má svůj názor, není hloupé, ale jeho motivaci ne vždy rozumíme... 

Je skromný a nenáročný, ale vytrvalý a houževnatý a poradí si i v náročných podmínkách - v nepřístupném terénu,  s minimem potravy a vody... Prostě má vynikající poměr výkon versus náklady (asi tušíte, že moje předchozí povolání je ekonom :-)). Ale navíc má něco v sobě, co nedokážeme zachytit ekonomickými ukazateli - je to jeho duše a povaha, která člověku může pomoci, uzdravit, obohatit, leccos čemu naučit a inspirovat...

Osel je neobyčejně klidné a pohodové zvíře, a díky zrcadlovým neuronům v nás dokáže svůj klid předat i nám.  Zpomalí nás, zklidní naši duši a pomůže nám se ponořit hlouběji do našeho nitra, kde můžeme poznat sami sebe a svoji autenticitu. Jen tam v tichu slyšíme jasně náš vnitřní hlas a vidíme věci opravdově. 

Osel  je velmi citlivé zvíře, dokáže na dálku rozpoznat naše úmysly a rozpoložení.  Následně reaguje svým chováním, čímž nám poskytuje zpětnou vazbu o nás samotných. Dokáže nám zprostředkovat a zviditelnit to, co na sobě nevidíme, necítíme nebo si neuvědomujeme. Dokáže vyjevit emoční blokády a nesrovnalosti v naši duši, abychom si je mohli zpracovat a uzdravit.

Osel je velmi nezávislý a sebevědomý tvor. Když nebude chtít, tak s ním násilím nehnete (ta jeho domnělá tvrdohlavost!), ani neuplatíte pamlskem (mrkev na provázku z pohádky je opravdu pohádka). Zato když mu nabídneme ze sebe to nejlepší, objevíme v sobě opravdového vůdce a správné postoje, zapracujeme na sobě, abychom mu byli důstojným partnerem zahrne nás svoji něhou a dokáže následovat všude. Nabídne nám svoje přátelství a možnost vyrůst, uvědomit si, dozrát do vyrovnanější a uvědomělejší osobnosti s bohatou emoční inteligenci a sociálními kompetencemi. 

Tím se náš život stává bohatším, pestřejším a naplněnějším.